Auto moto

Přilba – Helma

Každý si řekne, že si ji zkusí dát na hlavu, sedí, tak si ji koupí. Ale víte, jak má správně na hlavě sedět? Či jaký typ je nejvhodnější?
ROZDĚLENÍ PŘILEB PODLE DRUHŮ MOTOREK (TĚCH NEJBĚŽNĚJŠÍCH)
Skútr – Na takový typ “vozidla“ se hodí otevřená nebo výklopná přilba s plexi sklem anebo štítem. Štít může být opatřen sluneční clonou, vhodné je to především pro ty, kteří nemohou mít sluneční brýle.
Závodní motorky na závody – Jedná se o uzavřenou integrální přilbu (je to taková, která kryje celou hlavu), která má zapínaní na DD kroužky, a nemá sluneční clonu.
helmy u řeky
Silniční motorka – Jde o integrální helmy, ať již překlopné anebo výklopné. Mohou být se sluneční clonou anebo i bez ní.
Cestovní motorka – Jedná se skoro o stejné helmy jako u silničních motorek, jsou to ale mx přilby s plexi sklem a kšiltem. Samozřejmostí je sluneční clona, ale také tu být nemusí.
Chopper, Cruiser – Zde se může využívat otevřená přilba s plexi sklem nebo jen štítkem. Znovu mohu podotknout, může a nemusí mít sluneční clonu.
Motocross, Enduro, Supermoto, ATV (čtyřkolky) – Jde o uzavřené mx přilby bez plexi skla s kšiltem. Tady je na místě popřemýšlet o MX brýlích.

NESMÍTE ZAPOMENOUT, DO HELEM BEZ PLEXI SKLA, ZAKOUPIT KVALITNÍ BRÝLE!!
helma na trávě
Co je to HOMOLOGACE?
V naší České republice platí homologace ECE 22-05. Každá helma ji musí mít, jelikož je používaná na veřejných komunikacích. Tato homologace Vám zaručí, že budete mít chráněné zdraví – tedy že splňuje všechny požadavky. Touto značkou jsou označeny všechny helmy, jinak by se nesměli u nás prodávat. Můžete ji najít většinou na zadní straně, u zátylku, společně s váhou a velikostí helmy. A VŽDY je také na štítku, který je přišitý na popruhu helmy. Jelikož v České republice není možnost zkoušet helmy, přebíráme homologaci z jiných zemí, např. E4 – Holandsko.
Přilba bez HOMOLOGACE JE ŽIVOTU NEBEZPEČNÁ! Proto ji nikdy nekupujte, pokud tam označení nenaleznete.

Velikosti

VELIKOST OBVOD HLAVY V CM
YS – dětská 47 – 48
YM – dětská 49 – 50
YL – dětská 50 – 51
2XS 51 – 52
XS 53 – 54
S 55 – 56
M 57 – 58
L 59 – 60
XL 61 – 62
2XL 63 – 64
3XL 65 – 66


Nepůjčujte přilbu někomu jinému, může se stát, že Vám potom již nebude vyhovovat.