Vzdělání

Střední školou vzdělávání nekončí

A z čeho tedy máte na výběr? Jako první odpověď se samozřejmě nabízí vysoké školy a vyšší odborné školy, ale možností je více. Například jazykové studium u nás nebo v zahraničí a přípravné kurzy na vysokou školu. Projdeme klady i zápory jednotlivých vzdělání, abyste se i Vy mohli správně rozhodnout.
 dívka s knihami

Vysoké školy

 

Soukromé VŠ

 
Zde je velmi vysoká šance na přijetí a navíc ještě bez přijímacích zkoušek. Výhodou může být při dobrém prospěchu stipendium a individuální přístup ke studentům. Nevýhodou potom školné, které se může vyšplhat do řádů desetitisíců.
 

Veřejné a státní VŠ

 
 Zde je velkou výhodou to, že se neplatí školné a často dostanete příspěvek i na ubytování a stravu.  Navíc pokud chcete být třeba lékař, nemáte na výběr a musíte absolvovat veřejnou VŠ. Jako mínus může být to, že na některé školy je těžší se dostat  – o uměleckých zaměření nemluvě a u některých oborů spoustu lidí „vyhodí“ v prvním ročníku.            
 

VOŠ

 
VOŠ je typ školy, který se zaměřuje především na praxi, což může být u některých zaměření výhodou. Nevýhodou je, že se platí školné a jsou zaměstnavatelé, kteří upřednostňují vysokoškolské vzdělání.
 

Studium jazyků

 
Výhodou je samozřejmě zdokonalení v jazyce a možnost složení jazykové zkoušky. Toto studium většinou není časově náročné, takže si u toho můžete vydělat nějaké peníze. Pokud budete studovat v ČR a zahájíte studium do konce roku, ve kterém jste složili maturitu, budete mít i nadále status studenta. Nevýhodou je pak cena kurzovného a náklady na dopravu a stravování.
dobrý nápad 

Přípravné kurzy na VŠ

 
Zde je velkou výhodou poznání daného oboru a prohloubení znalostí, většinou to můžete zkombinovat i s přípravou na maturitu. Nevýhodou je pak opět cena, při tomto studiu nemáte status studenta a bohužel ani jistotu, že se dostanete na vysokou školu, kvůli které jste se na toto studium dali.
                                   
Nezbývá než Vám popřát pevné nervy při rozhodování a hodně štěstí do dalšího života.